HD 181597

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 181597
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 18м &1000000000000037700000037,7с[1][2]
Деклинација +49° 34′ &1000000000000001100000011″[1][2]
Прив. величина (V) 6.31[1][2]
Особености
Спектрален тип K1III[1][2]
U−B Боен показател [1][2]
B−V Боен показател 1.12[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: -14 млс/г
Дек.:  млс/г
Паралакса (π)0.003 млс
Други ознаки
BD+49 2977,SAO 48315,HD 181597,HR 7341
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 181597 ('BD + 49 2977, SAO 48315,' HR 7341) ѕвезда, со привидна величина на 6.31, кој се наоѓа во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 18м &1000000000000037700000037,7с и деклинација +49° 34′ &1000000000000001100000011″ .

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.