HD 199892

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 199892
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 58м &1000000000000030800000030,8с[1][2]
Деклинација +41° 56′ &1000000000000002500000025″[1][2]
Прив. величина (V) 6.16[1][2]
Особености
Спектрален тип B7III[1][2]
U−B Боен показател -0.46[1][2]
B−V Боен показател -0.08[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+41 3949,SAO 50303,HD 199892,HR 8036
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 199892 (BD + 41 3949, SAO 50303, HR 8036) — ѕвезда со привидна величина од 6.16, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 58м &1000000000000003080000030,8с и деклинација +41° 56′ &1000000000000002500000025″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.