Прејди на содржината

HD 187235

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 187235
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 47м &1000000000000027800000027,8с[1][2]
Деклинација +38° 24′ &1000000000000002700000027″[1][2]
Прив. величина (V) 5.77[1][2]
Особености
Спектрален тип B8Vn[1][2]
U−B Боен показател -0.37[1][2]
B−V Боен показател -0.06[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)-0.37 км/с
Сопствено движење (μ) Рект: -28 млс/г
Дек.:  млс/г
Други ознаки
BD+38 3758,SAO 68859,HD 187235,HR 7543
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 187235 (BD + 38 23758, SAO 68859,HR 7543) — ѕвезда со привидна величина од 5.77, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 47м &1000000000000002780000027,8с и деклинација +38° 24′ &1000000000000002700000027″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.