HD 186155

Од Википедија — слободната енциклопедија
HD 186155
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 40м &1000000000000050200000050,2с[1][2]
Деклинација +45° 31′ &1000000000000003000000030″[1][2]
Прив. величина (V) 5.06[1][2]
Особености
Спектрален тип F5II-III[1][2]
U−B Боен показател 0.15[1][2]
B−V Боен показател 0.4[1][2]
R−I Боен показател [1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+45 2949,SAO 48718,HD 186155,HR 7495
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 186155 (BD + 45 2949, SAO 48718,HR 7495) — ѕвезда со привидна величина од 5.06, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 19ч 40м &1000000000000005020000050,2с и деклинација +45° 31′ &1000000000000003000000030″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. Посетено на 2012-07-13.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. Посетено на 2012-07-13.