Прејди на содржината

DT Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
DT Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000,0      Рамноденица J2000,0 (ICRS)
Соѕвездие Лебед
Ректасцензија 21ч 06м &1000000000003024400000030,244с
Деклинација +31° 11′ &1000000000000476500000004,765″
Особености
Спектрален тип F7II
B−V Боен показател 0.554
Променлив тип Делта Кефеида
Астрометрија
Сопствено движење (μ) Рект: 3,640 ± 0,072 млс/г
Дек.: −5,077 ± 0,090 млс/г
Паралакса (π)1.7062 ± 0.0551 млс
Оддалеченост1.910 ± 60 сг
(590 ± 20 пс)
Податоци
Други ознаки
DT Cyg, BD+30 4318, HIP 104185, SAO 70917
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

DT Лебедпроменлива ѕвезда во соѕвездието Лебед со просечна привидна величина од 6,38.