HD 198976

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 198976
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 53м &100000000000000740000007,4с[1][2]
Деклинација +29° 38′ &1000000000000005800000058″[1][2]
Привидна величина (V)6.34[1][2]
Особености
Спектрален типK2[1][2]
U−B боен показател[1][2]
B−V боен показател1.09[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Сопствено движење (μ) RA: -10 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+29 4221,SAO 89241,HD 198976,HR 7999
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 198976 (BD + 29 4221, SAO 89241, HR 7999) — ѕвезда со привидна величина од 6.34, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 53м &1000000000000000740000007.4с и деклинација +29° 38′ &1000000000000005800000058″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.