HD 191096

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
HD 191096
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 20ч 5м &1000000000000021500000021,5с[1][2]
Деклинација +56° 20′ &1000000000000002900000029″[1][2]
Привидна величина (V)6.21[1][2]
Особености
Спектрален типF4V[1][2]
U−B боен показател0.03[1][2]
B−V боен показател0.43[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Радијална брзина (Rv)0.03 km/s
Сопствено движење (μ) RA: -12 mas/yr
Dec.:  mas/yr
Други ознаки
BD+55 2324,SAO 32276,HD 191096,HR 7692
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

HD 191096 (BD + 55 2324, SAO 32276, HR 7692) — ѕвезда со привидна величина од 6.21, во соѕвездието Лебед при ректасцензија 20ч 05м &1000000000000002150000021.5с и деклинација +56° 20′ &1000000000000002900000029″

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.