V1817 Лебед

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
V1817 Лебед
Податоци од набљудување
Епоха J2000.0      Рамноденица J2000.0
Соѕвездие Лебед[1][2]
Ректасцензија 19ч 31м &1000000000000013600000013,6с[1][2]
Деклинација +55° 43′ &1000000000000005500000055″[1][2]
Привидна величина (V)6.37[1][2]
Особености
Спектрален типK2II-IIIe+A0V[1][2]
U−B боен показател0.91[1][2]
B−V боен показател1.16[1][2]
R−I боен показател[1][2]
Астрометрија
Други ознаки
BD+55 2215,SAO 31741,HD 184398,HR 7428
Наводи во бази
SIMBAD— податоци

V1817 Лебед (BD+55 2215, HD 184398, SAO 31741, HR 7428) — ѕвезда во соѕвездието Лебед, со привидна величина од 6,37, при ректасцензија 19ч 31м &1000000000000001359999913.6с и деклинација +55° 43′ &1000000000000005500000055″.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 1,5 1,6 1,7 „Pulsating variable Star“. SIMBAD. Centre de Données astronomiques de Strasbourg. конс. 2012-07-13. 
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 2,6 2,7 „VizieR Detailed Page“. конс. 2012-07-13.