Кеплер-22b

Од Википедија — слободната енциклопедија
Kepler-22b
Вонсончева планета Список на вонсончеви планети
Kepler-22 diagram.jpg
Дијаграм на орбитата на Кеплер-22b во рамките на системот Кеплер-22, споредено со внатрешниот сончев Систем и и нивните зони погодни за живот.
Матична ѕвезда
Ѕвезда Kepler-22
Соѕвездие Лебед
Рекстацензија (α) 19ч 16м &1000000000000052200000052,2с
Деклинација (δ) +47° 53′ &100000000000000400000004,0″
Привидна величина (mV) 11.5 (B-band) [1]
Оддалеченост620 сг
(190[2] пс)
Спектрален тип G5V
Орбитални елементи
Голема полуоска(a) 0.849 ± 0.018[2] ае
Орбитален период(P)289.862 ± 0.02[2][3] д
Наклон (i) 89.764 +0.042
−0.025
[2][4]°
Физички особености
Маса(m)7.92[5] M
Полупречник(r)2.35 [5][6] R
Температура (T) 295[6] K
Информации за откривањето
Време на откривање 12 мај 2009 (првпат забележана)[7]
5 декември 2011 (објавено) [8]
Откривач(и) екипата од научници кои работат на телескопот
Метод на откривање метод на премини
Место на октривање телескопот Кеплер
Статус на откривање објавено
Други ознаки
Во базите на податоци
Енциклопедија на вонсончеви планетиврска
SIMBADврска

Кеплер-22bвонсончева планета која кружи околу ѕвездата од спектрална класа G Kepler-22.[8][9] Сместена е на околу 600 светлосни години од земјата во соѕвездието Лебед. Била откриена од страна на вселенскиот телескоп Кеплер на Наса во 2011 година и е првата позната планета која преминува преку површината на ѕвездата.

Откривање и набљудување[уреди | уреди извор]

Првиот премин на планетата пред сопствената ѕвезда бил набљудуван на третиот ден на научните операции на Кеплер на 12 мај 2009.[10]

Третиот премин бил забележан на 15 декември 2010 година. Дополнителни податоци за потврда биле обезбедени од вселенскиот телескоп Спитцер и копнените набљудувања.

Потврдата за постоењето на Кеплер-22b била објавена на 5 декември 2011 година.[9]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „SIMBAD data for host star“. SIMBAD. Посетено на 8 December 2011.
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 „Notes for Planet Kepler-22 b“. Extrasolar Planet Database. Посетено на 6 December 2011.
  3. Klotz, Irene (5 декември 2011) Alien Planet Could Host Life, Discovery.com
  4. „Planet: Kepler-22 b“. The Extrasolar Planet Encyclopedia. Посетено на 14 December 2011.
  5. 5,0 5,1 „PHL's Exoplanets Catalog - Planetary Habitability Laboratory @ UPR Arecibo“. Архивирано од изворникот на 2019-05-21. Посетено на 2014-07-25.
  6. 6,0 6,1 "NASA Telescope Confirms Alien Planet in Habitable Zone". Space.com. 12 May 2011
  7. Borucki, William J.; Koch, David G.; Batalha, Natalie; Bryson, Stephen T.; Rowe, Jason; Fressin, Francois; Torres, Guillermo; Caldwell, Douglas A.; Christensen-Dalsgaard, Jørgen; Cochran, William D.; Devore, Edna; Gautier, Thomas N.; Geary, John C.; Gilliland, Ronald; Gould, Alan; Howell, Steve B.; Jenkins, Jon M.; Latham, David W.; Lissauer, Jack J.; Marcy, Geoffrey W.; Sasselov, Dimitar; Boss, Alan; Charbonneau, David; Ciardi, David; Kaltenegger, Lisa; Doyle, Laurance; Dupree, Andrea K.; Ford, Eric B.; Fortney, Jonathan; Holman, Matthew J. (2012). „Kepler-22b: A 2.4 Earth-radius Planet in the Habitable Zone of a Sun-like Star“. The Astrophysical Journal. 745 (2): 120. arXiv:1112.1640. Bibcode:2012ApJ...745..120B. doi:10.1088/0004-637X/745/2/120.CS1-одржување: display-автори (link) The article gives Julian dates, which are converted at imcce.fr (all dates in Univ. Time)
  8. 8,0 8,1 „NASA – NASA's Kepler Confirms Its First Planet in Habitable Zone of Sun-like Star“. NASA Press Release. Посетено на 6 December 2011.
  9. 9,0 9,1 „Kepler 22-b: Earth-like planet confirmed“. BBC Online. 5 December 2011. Посетено на 6 December 2011.
  10. Dr. Tony Phillips (5 December 2011). „Kepler Confirms First Planet in Habitable Zone of Sun-like Star“. NASA science news. Посетено на 31 January 2012. The first transit was captured just three days after we declared the spacecraft operationally ready. We witnessed the defining third transit over the 2010 holiday season.