NGC 6357

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на: содржини, барај
NGC 6357
оддавна маглина
H II-подрачје
Cosmic ‘Winter’ Wonderland.jpg
Слика на NGC 6357
Податоци од набљудување: епоха J2000
Ректасцензија 17ч 24м[1]
Деклинација −34° 20′[1]
Оддалеченост ~ 8000[2] сг
Соѕвездие Скорпија[3]
Ознаки Војна и Мир,[1] Јастог [4] Шарплес 11, RCW 131, Гам 66
Поврзано: Списоци на маглини

NGC 6357 (наречена Јастог или Војна и Мир) — расеано ѕвездено јато со оддавна маглина во соѕвездието Скорпија, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6357 се споменува и како ESO 392-SC10, CED 142, Sh2-11.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 8 јуни 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6357 е од видот EN+OCL.[5] NGC 6357 има привидни димензии од 25' х 25'.[6]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 24 м 43,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -34° 12' 5"".[7]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6357 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7383. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број N/A.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Портал „Астрономија

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for NGC 6357. http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-basic?Ident=NGC+6357&submit=SIMBAD+search. посет. 3 мај 2007 г. 
  2. Немиров, Р.; Бонел, Џ., уред-ци (21 ноември 2010). „Масивна ѕвезда во NGC 6357“. Астрономска слика на денот. НАСА. https://apod.nasa.gov/apod/ap101121.html.  (англиски)
  3. R. W. Sinnott, уред (1988). The Complete New General Catalogue and Index Catalogue of Nebulae and Star Clusters by J. L. E. Dreyer. Sky Publishing Corporation and Cambridge University Press. ISBN 0-933346-51-4. 
  4. https://www.theguardian.com/science/2013/feb/20/lobster-nebula-birthplace-stars-infrared
  5. Запис за NGC 6357 на НАСА (англиски)
  6. Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  7. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]