Прејди на содржината

Триделна Маглина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Триделна Маглина

Триделна маглина сликана со телескопот Хабл
Триделна маглина сликана со телескопот Хабл

Соѕвездие Стрелец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 2 м 42 с
Деклинација -22° 58' 18"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато со оддавна маглина
Морфолошки вид EN+OCL
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8,5
Физички податоци
Привидни димензии 20' x 20'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 5 јуни 1764
Други ознаки M 20, OCL 23, ESO 521-N*13, LBN 27, Тројна маглина

Триделна Маглина (NGC 6514) — расеано ѕвездено јато со оддавна маглина во соѕвездието Стрелец, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Триделна Маглина и NGC 6514 се споменува и како M 20, OCL 23, ESO 521-N*13, LBN 27, Trifid nebula.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 5 јуни 1764 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Триделната Маглина е од видот EN+OCL.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 8,5 m.[2] Триделната Маглина има привидни димензии од 20' х 20'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 2 м 42 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -22° 58' 18".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на Триделната Маглина е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6842. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 326.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Галерија

[уреди | уреди извор]

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]