Месје 18

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 18

Ѕвезденото јато Месје 18 (горе лево) и опкружувањето, сликано со OmegaCAM
Ѕвезденото јато Месје 18 (горе лево) и опкружувањето, сликано со OmegaCAM

Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 19 м 58 с
Деклинација -17° 6' 6""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3pn
Привиден сјај
(видлив)
6,9
Физички податоци
Привидни димензии 7' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 3 јуни 1764
Други ознаки M 18, OCL 40

NGC 6613расеано ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6613 се споменува и како M 18, OCL 40.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 3 јуни 1764 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6613 е од видот II3pn.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,9 m.[2] NGC 6613 има само една позната привидна димензија, која изнесува 7'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 19 м 58 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -17° 6' 6"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6613 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6269. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1106.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]