Месје 68

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 68
Поглед кон Месје 68
Поглед кон Месје 68
Соѕвездие Водна Змија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 39 м 28 с
Деклинација -26° 44' 32""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид X
Привиден сјај
(видлив)
7,3
Физички податоци
Привидни димензии 11' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 9 април 1780
Други ознаки M 68, GCL 20, ESO 506-SC30

NGC 4590збиено ѕвездено јато во соѕвездието Водна Змија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4590 се споменува и како M 68, GCL 20, ESO 506-SC30.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 9 април 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4590 е од видот X.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,3 m.[2] NGC 4590 има само една позната привидна димензија, која изнесува 11'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 39 м 28 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -26° 44' 32"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4590 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 329; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6691. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 979.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]