Пура (галаксија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Месје 82)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Пура
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 55 м 54 с
Деклинација + 69° 40' 59"
Положбен агол 65°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sd
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,3
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 11,2' x 4,3'
Историја
Откривач Јохан Елерт Боде
Откриена 31 декември 1774
Други ознаки M 82, UGC 5322, MCG 12-10-11, IRAS 09517+6954, KCPG 218B, CGCG 333-8, PRC D-13, Arp 337, 3C 231, Ursa Major A, Bode's nebulae

Пура (Месје 82, M82 или NGC 3034) — неправилна ѕвездородна галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Месјеовиот и Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Има долгнавест и задебелен облик, што астрономите ги потсетувал на пура.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Пура, Месје 82 и NGC 3034 се споменува и како M82, UGC 5322, MCG 12-10-11, IRAS 09517+6954, KCPG 218B, CGCG 333-8, PRC D-13, Arp 337, 3C 231, Ursa Major A, Bode's nebulae.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 31 декември 1774 година од страна на Јохан Елерт Боде, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од - см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Пура е од видот Sd.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота од 9,3, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[2] Пура има привидни димензии од 11,2' х 4,3'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 55 м 54 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 69° 40' 59".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 65°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Пура е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28655. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 23; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4383. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 685.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000000900000009ч &1000000000000005500000055м &1000000000000052200000052,2с, +&1000000000000006900000069° &1000000000000004000000040′ &1000000000000004700000047″