NGC 3033

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3033
{{{опис}}}
Соѕвездие Едро
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 48 м 40 с
Деклинација - 56° 24' 42"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3p
Привиден сјај
(видлив)
8,8
Физички податоци
Привидни димензии 12' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 27 февруари 1835
Други ознаки OCL 796, ESO 167-SC6

NGC 3033расеано ѕвездено јато во соѕвездието Едро, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3033 се споменува и како OCL 796, ESO 167-SC6.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 27 февруари 1835 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3033 е од видот II3p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,8 m.[2] NGC 3033 има само една позната привидна димензија, која изнесува 12'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 48 м 40 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 56° 24' 42".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3033 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 426; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8606.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]