Прејди на содржината

NGC 3211

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3211
{{{опис}}}
Соѕвездие Кобилица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 10 ч 17 м 50,4 с
Деклинација - 62° 40' 12"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
10,7
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11,8
Физички податоци
Привидни димензии 0,32' x ?'
Историја
Откривач Џон Хершел
Откриена 7 март 1837
Други ознаки PK 286-4.1, ESO 127-PN15, AM 1016-622

NGC 3211планетарна маглина во соѕвездието Кобилица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3211 се споменува и како PK 286-4.1, ESO 127-PN15, AM 1016-622.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 март 1837 година од страна на Џон Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3211 е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,7 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11,8 m.[2] NGC 3211 има само една позната привидна димензија, која изнесува 0,32'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 10 ч 17 м 50,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 62° 40' 12".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3211 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 449; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 8960.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]