Прејди на содржината

NGC 3055

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 3055
{{{опис}}}
Соѕвездие Секстант
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 9 ч 55 м 17,8 с
Деклинација + 4° 16' 10"
Положбен агол 63°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBc
Привиден сјај
(видлив)
12,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,7
Површински сјај 13 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 2,1' x 1,3'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 24 јануари 1784
Други ознаки UGC 5328, MCG 1-25-34, CGCG 35-87, IRAS 09526+0430

NGC 3055спирална галаксија во соѕвездието Секстант, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3055 се споменува и како UGC 5328, MCG 1-25-34, CGCG 35-87, IRAS 09526+0430.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 24 јануари 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3055 е од видот SBc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 12,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13 m/лм2.[2] NGC 3055 има привидни димензии од 2,1' х 1,3'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 9 ч 55 м 17,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 4° 16' 10".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 63°.[2]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3055 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 28617. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 234; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 240. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 233.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]