Месје 91

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месје 91


Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 35 м 26,4 с
Деклинација +14° 29' 47""
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
10,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
11
Површински сјај 13,4 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,2' x 4,2'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 8 април 1784
Други ознаки M 91, UGC 7753, MCG 3-32-75, IRAS 12328+1446, CGCG 99-96, VCC 1615

Месје 91 (Messier 91, M91) или NGC 4548спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Месје 91 и NGC 4548 се споменува и како M 91, UGC 7753, MCG 3-32-75, IRAS 12328+1446, CGCG 99-96, VCC 1615.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 8 април 1784 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 91 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 11 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,4 m/лм2.[2] Месје 91 има привидни димензии од 5,2' х 4,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 35 м 26,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +14° 29' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 91 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41934. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 194; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 880. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1576.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]