Месје 25

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 25
Цртеж на јатото
Податоци (епоха J2000,0)
Ректасцензија18h 31.6m
Деклинација−19° 15′
Оддалеченост2,0 исг (613 пс)
Привидна величина (V)4,6
Привидни димензии (V)32,0′
Физички особености
Полупречник10
Старост90 мг
Други назнакиIC 4725
Поврзано: Расеано ѕвездено јато

Месје 25 (M25 или IC 4725) — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Стрелец. Откриено е во 1745 г. од швајцарскиот астроном Жан Филип де Шезо и заведен во каталогот на францускиот астроном Шарл Месје во 1764 г.

Јатото е оддалечено околу 2.000 светлосни години од Земјата. Има пречник од 19 сг. Во него е сместена и променлицата ѕвезда-кефеида со ознака U Стрелец.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001800000018ч &1000000000000031600000031,6м &1000000000000000000000000с, −&1000000000000001900000019° &1000000000000001500000015′ &1000000000000000000000000″