Месје 55

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 55

Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 19 ч 39 м 59,4 с
Деклинација -30° 57' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид XI
Привиден сјај
(видлив)
6,3
Физички податоци
Привидни димензии 19' x ?'
Историја
Откривач Никола Луј де Лакај
Откриена 1751
Други ознаки M 55, GCL 113, ESO 460-SC21

NGC 6809збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6809 се споменува и како M 55, GCL 113, ESO 460-SC21.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1751 година од страна на Никола Луј де Лакај, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 0,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6809 е од видот XI.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,3 m.[2] NGC 6809 има само една позната привидна димензија, која изнесува 19'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 19 ч 39 м 59,4 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 57' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6809 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 379; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7426. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 2.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]