Прејди на содржината

Месје 13

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 13

{{{опис}}}

Соѕвездие Херкул
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 41 м 41,5 с
Деклинација +36° 27' 39""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид V
Привиден сјај
(видлив)
5,8
Физички податоци
Привидни димензии 20' x ?'
Историја
Откривач Едмонд Халеј
Откриена 1714
Други ознаки M 13, GCL 45, Hercules cluster

NGC 6205збиено ѕвездено јато во соѕвездието Херкул, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6205 се споменува и како M 13, GCL 45, Hercules cluster.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1714 година од страна на Едмонд Халеј, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6205 е од видот V.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,8 m.[2] NGC 6205 има само една позната привидна димензија, која изнесува 20'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 41 м 41,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +36° 27' 39"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6205 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 114; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2588. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1069.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]