Месје 105

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 105
Поглед кон Месје 105
Поглед кон Месје 105
Соѕвездие Лав
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 71°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E1
Привиден сјај
(видлив)
9,3
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,2
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,3' x 4,8'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 24 март 1781
Други ознаки M 105, UGC 5902, MCG 2-28-11, CGCG 66-18

NGC 3379елиптична галаксија во соѕвездието Лав, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 3379 се споменува и како M 105, UGC 5902, MCG 2-28-11, CGCG 66-18.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 24 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 3379 е од видот E1.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,3 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,2 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 3379 има привидни димензии од 5,3' х 4,8'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 71°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 3379 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 32256. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 190; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 852. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 976.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за Месје 105 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, "The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]