Дива Патка (ѕвездено јато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дива Патка
Дива Патка
Податоци (епоха J2000,0)
СоѕвездиеШтит
Ректасцензија18ч 51.1м
Деклинација−06° 16′
Оддалеченост6.200 сг (1.900 пс)
Привидна величина (V)6,3
Привидни димензии (V)14,0′
Физички особености
Старост220 мг
Други назнакиМесје 11, NGC 6705
Поврзано: Расеано ѕвездено јато

Дива Патка (NGC 6705 или Месје 11) — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Штит, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Дива Патка се споменува и како NGC 6705, M11 и OCL 76.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1681 година од страна на Готфрид Кирх, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Дива Патка е од видот I2r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,8 m.[2] Дива Патка има само една позната привидна димензија, која изнесува 11'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 51 м 5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -6° 16' 12"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Дива Патка е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 295; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5126. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1085.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]