Месје 22

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месје 22

Фотографија од проектот Two Micron All Sky Survey (2MASS).
Фотографија од проектот Two Micron All Sky Survey (2MASS).

Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 36 м 24,2 с
Деклинација -23° 54' 10""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VII
Привиден сјај
(видлив)
5,2
Физички податоци
Привидни димензии 32' x ?'
Историја
Откривач Јохан Абрахам Иле
Откриена 26 август 1665
Други ознаки M 22, GCL 99, ESO 523-SC4

Месје 22 (NGC 6656) — збиено ѕвездено јато во соѕвездието Стрела, заведено во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6656 се споменува и како Messier 22, M 22, GCL 99, ESO 523-SC4.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 26 август 1665 година од страна на Јохан Абрахам Иле, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од см.

Местоположбата на М 22 во соѕвездието Стрела

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 22 е од видот VII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,2 m.[2] Месје 22 има само една позната привидна димензија, која изнесува 32'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 36 м 24,2 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -23° 54' 10"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 22 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 340; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6858. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 173.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]