Месје 15

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 15
{{{опис}}}
Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 21 ч 29 м 58,3 с
Деклинација +12° 10' 3""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV
Привиден сјај
(видлив)
6,3
Физички податоци
Привидни димензии 18' x ?'
Историја
Откривач Жан Доминик Маралди
Откриена 7 септември 1746
Други ознаки M 15, GCL 120

Месје 15 (NGC 7078) — збиено ѕвездено јато во соѕвездието Пегаз, кое се наоѓа на списокот на Месје и Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Месје 15 се споменува и како M 15, GCL 120.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 7 септември 1746 година од страна на Жан Доминик Маралди, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од см.

Местоположба на М 15 во соѕвездието Пегаз

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 15 е од видот IV.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,3 m.[2] Месје 15 има само една позната привидна димензија, која изнесува 18'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 21 ч 29 м 58,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 10' 3"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 15 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 210; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1127. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 298.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000002100000021ч &1000000000000002900000029м &1000000000000583800000058,38с, +&1000000000000001200000012° &1000000000000001000000010′ &1000000000000000600000000,6″