NGC 7254

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7254


Соѕвездие Водолија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 22 м 36 с
Деклинација -21° 44' 5"
Положбен агол 122°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид SBb
Привиден сјај
(видлив)
13,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
14
Површински сјај 12,8 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 1,3' x 0,6'
Историја
Откривач Франк Милер
Откриена 1886
Други ознаки NGC 7256, ESO 602-13, KAZ 537, IRAS 22198-2159

NGC 7254спирална галаксија во соѕвездието Водолија, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7254 се споменува и како NGC 7256, ESO 602-13, KAZ 537, IRAS 22198-2159.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1886 година од страна на Франк Милер, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 26 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7254 е од видот SBb.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 13,2 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 14 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,8 m/лм2.[2] NGC 7254 има привидни димензии од 1,3' х 0,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 22 м 36 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -21° 44' 5".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 122°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7254 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 68686. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 347; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6384. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1172.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., ibid. Errata on pages 237, 281-283, and 366-378. (158,28)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]