Прејди на содржината

NGC 7338

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7338


Соѕвездие Пегаз
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 36 м 46,8 с
Деклинација +34° 27' 47"
Податоци од набљудување
Вид на тело ѕвезда
Морфолошки вид *
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,3
Физички податоци
Историја
Откривач Ернст Вилхелм Либерехт Темпел
Откриена 1882

NGC 7338ѕвезда во соѕвездието Пегаз, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1882 година од страна на Ернст Вилхелм Либерехт Темпел, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 11 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7338 е од видот *.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 12,3 m.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 36 м 46,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +34° 27' 47".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7338 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 123; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2743. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 838.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Holmberg, E., "A Study of Double and Multiple Galaxies", Lund Annals, 6, 1937. (13,2)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]