Прејди на содржината

NGC 7243

Од Википедија — слободната енциклопедија
NGC 7243

{{{опис}}}

Соѕвездие Гуштер
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 22 ч 15 м 8,5 с
Деклинација +49° 53' 51""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV2p
Привиден сјај
(видлив)
6,4
Физички податоци
Привидни димензии 30' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 26 септември 1788
Други ознаки OCL 221

NGC 7243расеано ѕвездено јато во соѕвездието Гуштер, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 7243 се споменува и како OCL 221.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 26 септември 1788 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 7243 е од видот IV2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,4 m.[2] NGC 7243 има само една позната привидна димензија, која изнесува 30'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 22 ч 15 м 8,5 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +49° 53' 51"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 7243 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 87; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3614. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 590.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]