Месје 103

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 103
{{{опис}}}
Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 33 м 23 с
Деклинација + 60° 39' 30"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Привиден сјај
(видлив)
7,4
Физички податоци
Привидни димензии 6' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена април 1781
Други ознаки M 103, OCL 326

Месје 103 (NGC 581) — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 581 се споменува и како Messier 103, M 103, OCL 326.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во април 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 103 е од видот III2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,4 m.[2] Месје 103 има само една позната привидна димензија, која изнесува 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 33 м 23 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 60° 39' 30".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 103 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 37; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4031. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 945.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]