Месје 53

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 53
Топчест збир M53
Топчест збир M53
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 13 ч 12 м 55,3 с
Деклинација +18° 10' 11""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид V
Привиден сјај
(видлив)
7,7
Физички податоци
Привидни димензии 13' x ?'
Историја
Откривач Јохан Елерт Боде
Откриена 3 февруари 1775
Други ознаки M 53, GCL 22

NGC 5024збиено ѕвездено јато во соѕвездието Береникина Коса, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 5024 се споменува и како M 53, GCL 22.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 3 февруари 1775 година од страна на Јохан Елерт Боде, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 5024 е од видот V.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,7 m.[2] NGC 5024 има само една позната привидна димензија, која изнесува 13'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 13 ч 12 м 55,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +18° 10' 11"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 5024 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 150; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 1454. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 80.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]