Лагуна (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лагуна (маглина)
{{{опис}}}
Соѕвездие Стрела
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 3 м 42 с
Деклинација -24° 22' 48""
Податоци од набљудување
Вид на тело оддавна маглина
Морфолошки вид EN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
5,8
Физички податоци
Привидни димензии 45' x 30'
Историја
Откривач Гијом Лежентил
Откриена 1749
Други ознаки M 8, NGC 6533, LBN 25, Lagoon nebula

Лагуна (Месје 8, M8 или NGC 6523) — оддавна маглина во соѕвездието Стрела, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6523 се споменува и како M 8, NGC 6533, LBN 25, Lagoon nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 1749 година од страна на Гијом Лежентил, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, маглината „Лагуна“ е од видот EN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 5,8.[2] маглината има привидни димензии од 45' х 30'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 3 м 42 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -24° 22' 48"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на маглината „Лагуна“ е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 339; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6842. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 326.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001800000018ч &1000000000000000300000003м &1000000000000003700000037с, −&1000000000000002400000024° &1000000000000002300000023′ &1000000000000001200000012″