Месје 93

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 93
Поглед кон Месје 93
Поглед кон Месје 93
Соѕвездие Крма
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 44 м 30 с
Деклинација - 23° 51' 24"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид IV1p
Привиден сјај
(видлив)
6,2
Физички податоци
Привидни димензии 10' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 20 март 1781
Други ознаки M 93, OCL 649, ESO 493-SC7

NGC 2447расеано ѕвездено јато во соѕвездието Крма, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2447 се споменува и како M 93, OCL 649, ESO 493-SC7.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 20 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2447 е од видот IV1p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,2 m.[2] NGC 2447 има само една позната привидна димензија, која изнесува 10'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 44 м 30 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 23° 51' 24".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2447 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 320; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6540. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 420.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]