Месје 79

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 79
Поглед кон Месје 79
Поглед кон Месје 79
Соѕвездие Зајак
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 24 м 10,6 с
Деклинација - 24° 31' 25"
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид V
Привиден сјај
(видлив)
7,7
Физички податоци
Привидни димензии 9,6' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 26 октомври 1780
Други ознаки M 79, ESO 487-SC7, GCL 10

NGC 1904збиено ѕвездено јато во соѕвездието Зајак, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1904 се споменува и како M 79, ESO 487-SC7, GCL 10.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 26 октомври 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 1904 е од видот V.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 7,7 m.[2] NGC 1904 има само една позната привидна димензија, која изнесува 9,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 24 м 10,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 24° 31' 25".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 1904 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 315; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 6479. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1462.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]