Месје 50

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 50
Поглед кон Месје 50
Поглед кон Месје 50
Соѕвездие Еднорог
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 7 ч 2 м 47,8 с
Деклинација - 8° 22' 33"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3m
Привиден сјај
(видлив)
5,9
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Џовани Доменико Касини
Откриена 1711
Други ознаки M 50, OCL 559

NGC 2323расеано ѕвездено јато во соѕвездието Еднорог, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2323 се споменува и како M 50, OCL 559.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1711 година од страна на Џовани Доменико Касини, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2323 е од видот II3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 5,9 m.[2] NGC 2323 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 7 ч 2 м 47,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 8° 22' 33".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2323 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 273; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5381. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 653.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]