Месје 99

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 99 {{{опис}}}
Соѕвездие Береникина Коса
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 51°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
9,9
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,4
Површински сјај 13,3 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 5,3' x 4,6'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 15 март 1781
Други ознаки M 99, UGC 7345, MCG 3-31-99, CGCG 99-11, CGCG 98-144, VCC 307, IRAS 12162+1441

Месје 99 (M99 или NGC 4254) — спирална галаксија во соѕвездието Береникина Коса, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Messier 99 и NGC 4254, се се споменува и како M 99, UGC 7345, MCG 3-31-99, CGCG 99-11, CGCG 98-144, VCC 307, IRAS 12162+1441.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 15 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа со пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 99 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,9 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,4, додека површинскиот сјај изнесува 13,3 m/лм2.[2] Месје 99 има привидни димензии од 5,3' х 4,6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 51°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 99 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39578. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 193; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 879. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 89.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за Месје 99 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]