Орел (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Орел
оддавна маглина
H II-подрачје
Eagle Nebula from ESO.jpg
Маглината Орел на тробојна слика
Податоци од набљудување: епоха J2000.0
Ректасцензија18ч 18м &1000000000000004800000048с[1]
Деклинација−13° 49′[1]
Оддалеченост7.000 сг
Привидна величина (V)+6.,0[1]
Привидни димензии (V)7,0 лмин
СоѕвездиеЗмија
Физичи особености
Полупречник70×55 (јато 15) сг
Апсолутна величина (V)-8,21
Знаменитости1–2 мг
ОзнакиМесје 16, NGC 6611,[1] Шарплес 49, RCW 165, Gum 83
Поврзано: Списоци на маглини

Орел (ознаки: M16 или NGC 6611, наречена и Ѕвездена Кралица) — младо расеано ѕвездено јато или маглина од во соѕвездието Змија, откриено од Жан Филип де Шезо во 1745–46 г. Имињата „Орел“ и „Ѕвездена Кралица“ се однесуваат на впечатокот од исцртот кој се добива гледајќи во средината на маглината,[2][3] подрачје познато како „Столбови на создавањето“ сликано од вселенскиот телескоп „Хабл“. Маглината има неколку активни ѕвездообразбени подрачја од гас и прашина, вклучувајќи ги столбовите.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 1745 година од страна на Жан Филип де Шезо, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, маглината Орел е од видот II3mn.[4] Видливиот сјај со голо око изнесува 6 mag.[5] Orel има само една позната привидна димензија, која изнесува 8'.[5]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 18 м 45 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -13° 47' 54".[6]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Орел е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 294; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5689. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 503.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 „SIMBAD Astronomical Database“. Results for NGC 6611. http://simbad.u-strasbg.fr/Simbad. посет. 16 ноември 2006 г. 
  2. Martin MacPhee (8 јули 2014). „The awesome beauty of M16, the Eagle Nebula“. https://earthsky.org/space/the-awesome-beauty-of-m16-the-eagle-nebula. 
  3. Robert Burnham, Jr. (1978). Burnham's Celestial Handbook. Dover. стр. 1786, 1788. ISBN 0-486-23673-0. 
  4. Запис за Орел (маглина) на НАСА (англиски)
  5. 5,0 5,1 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  6. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Надворешни врски[уреди | уреди извор]