Сомбреро (галаксија)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Сомбреро
Поглед кон Сомбреро
Поглед кон Сомбреро
Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 39 м 59,3 с
Деклинација -11° 37' 21""
Положбен агол 89°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sa
Привиден сјај
(видлив)
8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9
Површински сјај 11,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 8,6' x 4,2'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 11 мај 1781
Други ознаки M 104, MCG -2-32-20, UGCA 293, IRAS 12373-1120

Сомбреро (Месје 104, M104 или NGC 4594) — спирална галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Сомбреро, Месје 104 и NGC 4594 се споменува и како M 104, MCG -2-32-20, UGCA 293, IRAS 12373-1120.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 11 мај 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Сомбреро е од видот Sa.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9 m, додека површинскиот сјај изнесува 11,6 m/лм2.[2] Сомбреро има привидни димензии од 8,6' х 4,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 39 м 59,3 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -11° 37' 21"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 89°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Сомбреро е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 42407. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 284; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5531. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1063.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]