Прстен (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прстен
{{{опис}}}
Соѕвездие Лира
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 18 ч 53 м 35,1 с
Деклинација +33° 1' 47""
Положбен агол 55°
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
8,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,7
Физички податоци
Привидни димензии 3' x 2,4'
Историја
Откривач Антоан Даркие де Пелпоа
Откриена јануари 1779
Други ознаки M 57, PK 63+13.1, CS=14.8, Ring nebula

Прстен (NGC 6720 или Месје 57, M57) — планетарна маглина во соѕвездието Лира, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Прстен и NGC 6720 се споменува и како Messier 57, M 57, PK 63+13.1, CS=14.8, Ring nebula.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на јануари 1779 година од страна на Антоан Даркие де Пелпоа, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 2,5 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Прстен е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,7 m.[2] Прстен има привидни димензии од 3' х 2,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 18 ч 53 м 35,1 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +33° 1' 47"".[3] Положбениот агол на објектот е во износ од 55°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Прстен е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 117; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2642. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 153.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]