Пеперутка (ѕвездено јато)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Пеперутка (ѕвездено јато)

Соѕвездие Скорпија
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 40 м 20 с
Деклинација -32° 15' 30""
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид III2p
Привиден сјај
(видлив)
4,2
Привиден сјај
(во честот. појас.)
4,5
Физички податоци
Привидни димензии 33' x ?'
Историја
Откривач Џовани Батиста Ходиерна
Откриена 1654
Други ознаки M 6, OCL 1030, ESO 455-SC30, Butterfly cluster

Пеперутка (Месје 6, M6 или NGC 6405) — расеано ѕвездено јато во соѕвездието Скорпија, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Пеперутка и NGC 6405 се споменува и како Месје 6, M6, OCL 1030, ESO 455-SC30, Butterfly cluster.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 1654 година од страна на Џовани Батиста Ходиерна, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од см.

Местоположба на М6 во соѕвездието Скорпија

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Пеперутка е од видот III2p.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,2, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 4,5 m.[2] Пеперутка има само една позната привидна димензија, која изнесува 33'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 40 м 20 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -32° 15' 30"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Пеперутка е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 377; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7380. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 90.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001700000017ч &1000000000000040100000040,1м &1000000000000000000000000с, −&1000000000000003200000032° &1000000000000001300000013′ &1000000000000000000000000″