Мал Тег (маглина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мал Тег
{{{опис}}}
Соѕвездие Персеј
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 1 ч 42 м 22 с
Деклинација + 51° 34' 50"
Податоци од набљудување
Вид на тело планетарна маглина
Морфолошки вид PN
Привиден сјај
(видлив)
10,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
12,2
Физички податоци
Привидни димензии 1,08' x ?'
Историја
Откривач Вилијам Хершел
Откриена 12 ноември 1787
Други ознаки M 76, PK 130-10.1, CS=17.0, Little Dumbbell (NE)

Мал Тег (NGC 651 или Месје 76, M 76) — планетарна маглина во соѕвездието Персеј, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела. Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Мал Тег и NGC 651 се споменува и како Messier 76, M 76, PK 130-10.1, CS=17.0, Little Dumbbell (NE).

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 12 ноември 1787 година од страна на Вилијам Хершел, со помош на рефлекторски телескоп, чијашто леќа имала пречник од 18,7 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Мал Тег е од видот PN.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10,1 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 12,2 m.[2] Мал Тег има само една позната привидна димензија, која изнесува 1,08'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 1 ч 42 м 22 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 51° 34' 50".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Мал Тег е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 37; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3291. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 861.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Dreyer, J.L.E., New General Catalogue of Nebulae and Clusters of Stars (1888), Index Catalogue (1895), Second Index Catalogue (1908). London: Royal Astronomical Society, 1953. (28,2157)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]