Месје 78

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 78
Поглед кон Месје 78
Поглед кон Месје 78
Соѕвездие Орион
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 5 ч 46 м 45 с
Деклинација + 0° 4' 48"
Податоци од набљудување
Вид на тело отсјајна маглина
Морфолошки вид RN
Привиден сјај
(во честот. појас.)
8
Физички податоци
Привидни димензии 8' x 6'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена март 1780
Други ознаки M 78, DG 80

NGC 2068отсјајна маглина во соѕвездието Орион, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2068 се споменува и како M 78, DG 80.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во март 1780 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2068 е од видот RN.[1] Видливиот сјај во рамките на интервалот од минималната до максималната честота изнесува 8 m.[2] NGC 2068 има привидни димензии од 8' х 6'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 5 ч 46 м 45 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 0° 4' 48".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2068 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 226; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 116. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 435.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]