Месје 32

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 32
M32 видена од телескопот Хабл[1]
M32 видена од телескопот Хабл[1]
Соѕвездие Андромеда
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 0 ч 42 м 41,8 с
Деклинација + 40° 51' 57"
Положбен агол 179°
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E2
Привиден сјај
(видлив)
8,1
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9
Површински сјај 12,5 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 8,5' х 6,5'
Историја
Откривач Гијом Лежентил
Откриена 29 октомври 1749
Други ознаки M 32, UGC 452, MCG 7-2-15, IRAS 00399+4035, ARAK 12, Arp 168, CGCG 535-16

NGC 221елиптична галаксија во соѕвездието Андромеда, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 221 се споменува и како M 32, UGC 452, MCG 7-2-15, IRAS 00399+4035, ARAK 12, Arp 168, CGCG 535-16 .

Откривање[уреди | уреди извор]

На фотографијата е галаксијата Андромеда, Месје 32 се наоѓа лево од центарот.

Телото е откриено на 29 октомври 1749 година од страна на Гијом Лежентил, со помош на рефрактор.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 221 е од видот E2.[2] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,1 m, оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9 m, додека површинскиот сјај изнесува 12,5 m/лм2.[3] NGC 221 има привидни димензии од 8,5' х 6,5'.[3]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 0 ч 42 м 41,8 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, + 40° 51' 57".[4] Положбениот агол на објектот е во износ од 179°.[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 221 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 2555. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 60; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 2801. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 851.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. (англиски) HubbleSite – 1999 « Picture Album: Hot Blue Stars Resemble a Blizzard of Snowflakes Near Core of Galaxy M32 ».
  2. Запис за Месје 32 на НАСА (англиски)
  3. 3,0 3,1 3,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}
  4. NGC {{{n}}}, SIMBAD, Центар за астрономски податоци во Стразбур

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]