Месје 89

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месје 89


Соѕвездие Девица
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 12 ч 35 м 39,9 с
Деклинација +12° 33' 22""
Податоци од набљудување
Вид на тело елиптична галаксија
Морфолошки вид E0
Привиден сјај
(видлив)
9,8
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,7
Површински сјај 13,2 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 3,5' x 3,5'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 18 март 1781
Други ознаки M 89, UGC 7760, MCG 2-32-149, CGCG 70-184, VCC 1632

NGC 4552елиптична галаксија во соѕвездието Девица, заведена во Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4552 се споменува и како M 89, UGC 7760, MCG 2-32-149, CGCG 70-184, VCC 1632.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 18 март 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4552 е од видот E0.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 9,8 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,2 m/лм2.[2] NGC 4552 има привидни димензии од 3,5' х 3,5'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 12 ч 35 м 39,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +12° 33' 22"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4552 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 41968. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 194; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 880. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1563.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]