Месје 108

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 108
{{{опис}}}
Соѕвездие Голема Мечка
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 80°
Податоци од набљудување
Вид на тело спирална галаксија
Морфолошки вид Sc
Привиден сјај
(видлив)
10
Привиден сјај
(во честот. појас.)
10,7
Површински сјај 13,1 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 8,6' x 2,4'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 16 февруари 1781
Други ознаки M 108, UGC 6225, MCG 9-18-98, IRAS 11085+5556, CGCG 267-48, CGCG 268-1, KARA 469

Месје 108 (Messier 108, M108) или NGC 3556спирална галаксија во соѕвездието Голема Мечка, заведена во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како Месје 108 и NGC 3556 се споменува и како M 108, UGC 6225, MCG 9-18-98, IRAS 11085+5556, CGCG 267-48, CGCG 268-1, KARA 469.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 16 февруари 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 108 е од видот Sc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 10 m, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 10,7 m, додека површинскиот сјај изнесува 13,1 m/лм2.[2] Месје 108 има привидни димензии од 8,6' х 2,4'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 80°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 108 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 34030. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 46; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3827. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 673.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за Месје 108 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Sulentic, Jack W., and William G. Tifft, ""The Revised New General Catalogue of Nonstellar Astronomical Objects (RNGC)"". Tucson, Arizona:University of Arizona Press, 1973. (4016,0)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]