Месје 10

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 10

М 10 видена од телескопот Хабл; 3.5′
М 10 видена од телескопот Хабл; 3.5′

Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 16 ч 57 м 8,9 с
Деклинација -4° 5' 56""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид VII
Привиден сјај
(видлив)
6,6
Физички податоци
Привидни димензии 20' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 29 мај 1764
Други ознаки M 10, GCL 49

NGC 6254збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6254 се споменува и како M 10, GCL 49.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 29 мај 1764 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6254 е од видот VII.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,6 m.[2] NGC 6254 има само една позната привидна димензија, која изнесува 20'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 16 ч 57 м 8,9 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -4° 5' 56"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6254 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 247; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5059. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1083.

Слики[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]