Месје 62

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 62
Центарот на Месие 62, снимен со помош на вселенскиот телескоп Хабл , агол на гледање 2,7' × 2,8'
Центарот на Месие 62, снимен со помош на вселенскиот телескоп Хабл , агол на гледање 2,7' × 2,8'
Соѕвездие Змијоносец
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 17 ч 1 м 12,6 с
Деклинација -30° 6' 42""
Податоци од набљудување
Вид на тело збиено ѕвездено јато
Морфолошки вид IV
Привиден сјај
(видлив)
6,4
Физички податоци
Привидни димензии 15' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 7 јуни 1771
Други ознаки M 62, GCL 51, ESO 453-SC14

NGC 6266збиено ѕвездено јато во соѕвездието Змијоносец, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6266 се споменува и како M 62, GCL 51, ESO 453-SC14.

Откривање[уреди | уреди извор]

Телото е откриено на 7 јуни 1771 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала пречник од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 6266 е од видот IV.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,4 m.[2] NGC 6266 има само една позната привидна димензија, која изнесува 15'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 17 ч 1 м 12,6 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, -30° 6' 42"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 6266 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 376; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 7360. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 65.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]