Месје 7

Од Википедија — слободната енциклопедија
M7
Податоци (епоха J2000,0)
СоѕвездиеСкорпија
Ректасцензија17ч 53.9м
Деклинација−34° 49′
Оддалеченост0,8 исг (245 пс)
Привидна величина (V)3,3
Привидни димензии (V)80,0′
Физички особености
Полупречник20 сг
Старост220 милиони години
Други назнакиNGC 6475, Птоломеево Јато
Поврзано: Расеано ѕвездено јато

Месје 7 или M7 (NGC 6475), наречено и Птоломеево Јаторасеано јато од ѕвезди во соѕвездието Скорпија.

Јатото лесно се забележува со голо око, сместено близу до „опашката“ на Скорпија. За него се знаело антиката. Прв го забележал римскиот научник Птоломеј во I век кој во 130 г. го опишал како маглина. Џовани Батиста Ходиерна ја забележал пред 1654 г. и во него избројал 40 ѕвезди. Во 1764 г. Шарл Месје го завел во неговиот каталог и потоа го додал во списокот на кометовидни објекти како „M7“.

Телескопските набљудувања на јатото откриваат околу 80 ѕвезди во рамките на видно поле од 1,3° долж објектот. Се проценува дека е оддалечен 800-1000 светлосни години, што соодветствува на фактичкиот пречик од 18-25 светлосни години. Староста му е околу 220 милиони години, а најсветлата ѕвезда има величина од 5,6.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Слики

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: Ѕвездена карта &1000000000000001700000017ч &1000000000000053900000053,9м &1000000000000000000000000с, −&1000000000000003400000034° &1000000000000004900000049′ &1000000000000000000000000″