Месје 52

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месје 52
{{{опис}}}
Соѕвездие Касиопеја
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 23 ч 24 м 48 с
Деклинација +61° 36' 0""
Податоци од набљудување
Вид на објект расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид I2r
Привиден сјај
(видлив)
6,9
Физички податоци
Привидни димензии 16' x ?'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена 7 септември 1774
Други ознаки M 52, OCL 260

Месје 52 (Messier M52, M52) или NGC 7654расеано ѕвездено јато во соѕвездието Касиопеја, кое се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како Месје 52 се споменува и како M 52, OCL 260.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на 7 септември 1774 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3,3 см.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, Месје 52 е од видот I2r.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 6,9 mag.[2] Месје 52 има само една позната привидна димензија, која изнесува 16'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 23 ч 24 м 48 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, +61° 36' 0"".[3]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на Месје 52 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 440; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 4279. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 595.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]


Координати: Ѕвездена карта &1000000000000002300000023ч &1000000000000024200000024,2м &1000000000000000000000000с, +&1000000000000006100000061° &1000000000000003500000035′ &1000000000000000000000000″