Месје 106

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Месје 106


Соѕвездие Ловечки Кучиња
Епоха Ј2000.0
Положба
Положбен агол 150°
Податоци од набљудување
Вид на објект спирална галаксија
Морфолошки вид SBbc
Привиден сјај
(видлив)
8,4
Привиден сјај
(во честот. појас.)
9,1
Површински сјај 13,6 m/лм2
Физички податоци
Привидни димензии 18,6' x 7,2'
Историја
Откривач Пјер Мешен
Откриена јули 1781
Други ознаки M 106, UGC 7353, MCG 8-22-104, CGCG 243-67, VV 448, CGCG 244-3

NGC 4258 е спирална галаксија во соѕвездието Ловечки Кучиња, која се наоѓа на списокот на Новиот општ каталог на објекти на длабокото небо. Објектот претставува Дрееров објект.

Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4258 се споменува и како M 106, UGC 7353, MCG 8-22-104, CGCG 243-67, VV 448, CGCG 244-3.

Откривање[уреди | уреди извор]

Објектот е откриен на јули 1781 година од страна на Пјер Мешен, со помош на рефрактор, чијашто леќа имала дијаметар со ширина од 3 cm.

Податоци[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 4258 е од видот SBbc.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 8,4 mag, а оној во рамките на интервалот од минималната до максималната честота 9,1 mag, додека површинскиот сјај изнесува 13,6 mag/arcmin2.[2] NGC 4258 има привидни димензии од 18,6' х 7,2'.[2]

Астрономски податоци[уреди | уреди извор]

Објектот е од епохата Ј2000.0. Положбениот агол на објектот е во износ од 150°.[2]

Други поделби[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 4258 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката 39600. Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 74; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 3455. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1408.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Запис за Месје 106 на НАСА (англиски)
  2. 2,0 2,1 2,2 Students for the Exploration and Development of Space, поправени податоци за NGC {{{n}}}

Користена литература[уреди | уреди извор]

  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge,

Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]