Прејди на содржината

Месје 41

Од Википедија — слободната енциклопедија
Месје 41

M41 слика од проектот 2MASS.
M41 слика од проектот 2MASS.

Соѕвездие Големо Куче
Епоха Ј2000.0
Положба
Ректасцензија 6 ч 46 м 0 с
Деклинација - 20° 45' 24"
Податоци од набљудување
Вид на тело расеано ѕвездено јато
Морфолошки вид II3m
Привиден сјај
(видлив)
4,5
Физички податоци
Привидни димензии 39' x ?'
Историја
Откривач Аристотел
Откриена 325 п.н.е.
Други ознаки M 41, OCL 597, ESO 557-SC14

NGC 2287расеано ѕвездено јато во соѕвездието Големо Куче, заведено во Новиот општ каталог на длабоконебесни тела.

Телото било предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2287 се споменува и како M 41, OCL 597, ESO 557-SC14.

Откривање

[уреди | уреди извор]

Телото е откриено во 325 п.н.е. година од страна на Аристотел, со помош на голо око, чијашто леќа имала пречник од 0,27 см.

Податоци

[уреди | уреди извор]

Податоци од набљудување

[уреди | уреди извор]

Според морфолошката класификација на галаксиите, NGC 2287 е од видот II3m.[1] Видливиот сјај со голо око изнесува 4,5 m.[2] NGC 2287 има само една позната привидна димензија, која изнесува 39'.[2]

Астрономски податоци

[уреди | уреди извор]

Телото е од епохата Ј2000.0. Неговата ректасцензија, односно аголот измерен меѓу еклиптиката и небесниот екватор со теме во пролетната точка, изнесува 6 ч 46 м 0 с, а неговата деклинација, односно висината на лакот на тој агол, - 20° 45' 24".[3]

Други поделби

[уреди | уреди извор]

Проучување на NGC 2287 е вршено од повеќе истражувачи, па поради тоа е вклучен и во други познати збирки според различн критериуми на поделба. Така, во Каталогот на најважните галаксии (PGC), објектот се среќава со ознаката . Во рамките на атласот на длабокото небо, Уранометрија 2000.00, објектот припаѓа на групата означена со бројот 318; додека во Каталогот на основни ѕвезди (GSC) е групиран под бројот 5961. Објектот е забележан и во фотографското истражување спроведено од Паломарската опсерваторија во 1958 година, каде што се споменува во групата под број 1343.

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Користена литература

[уреди | уреди извор]
  • Hirshfeld, Alan, and Roger W. Sinnott, eds., Sky Catalogue 2000.0, Vol.2, Cambridge, Massachusetts: Sky Publishing Corp. and Cambridge University Press, 1985. (3098,238)

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]